Zbiorniki retencyjne

Przeznaczenie, zakres i warunki stosowania

Zbiorniki retencyjne FABET® produkowane są jako żelbetowe zbiorniki modułowe składane z elementów końcowych półokrągłych oraz segmentów przedłużających, w ilości zależnej od wymaganej pojemności, wraz z pokrywami. Modułowa zabudowa pozwala na konfigurację zbiornika dostosowaną do konkretnych warunków zabudowy. Elementy zbiornika produkowane są z betonu o wysokich parametrach jakościowych w klasie C45/55 o trwałości odpowiednej do stosowania we wszystkich klasach ekspozycji wg PN-EN 206:2014-04. Połączenie segmentów ze sobą wykonywane jest przy użyciu systemowych łączników mechanicznych. Szczelność połączeń gwarantuje zastosowanie wysokiej jakości uszczelki na bazie kauczuku butylowego.

Wyposażenie standardowego zbiornika retencyjnego:

  • włazy żeliwne lub żeliwno-betonowe wg PN-EN 124
  • drabinki złazowe umożliwiające zejście na dno zbiornika
  • rura wentylacyjna ze stali nierdzewnej DN 100
  • przejścia szczelne
  • nadbudowy.

Zbiorniki modułowe objęte są Aprobatą Techniczną IBDiM, mogą być wykorzystywane w inżynierii komunikacyjnej jako podziemne zbiorniki retencyjne. Zadaniem tego rodzaju zbiorników jest magazynowanie wody w okresach jej nadmiaru w celu wykorzystania w innym okresie, gromadzenie wód na potrzeby ludności i przemysłu, ochrona przed zalaniem danego terenu, wykorzystanie w celach irygacyjnych, przeciwpożarowych.

Każdorazowe zastosowanie żelbetowych zbiorników modułowych powinno opierać się na projekcie budowlanym, uwzględniającym przewidywane obciążenie, przeznaczenie obiektu oraz warunki hydrogeologiczne. Zbiorniki retencyjne FABET® mogą być stosowane w terenach zielonych jak również na obszarach poddawanych dużym naciskom od kół - np. lotniskach.

Rysunek zbiornika retencyjnego 3D

Załadunek i rozładunek


Podnoszenie i ustawianie prefabrykatów na środku transportowym oraz rozładunek powinny być wykonywane przy użyciu urządzeń zmechanizowanych o udźwigu dostosowanym do masy przenoszonych elementów.

Prefabrykaty transportowane przy użyciu żurawi powinny być podwieszane za pomocą specjalnych zawiesi zapewniających właściwe zawieszenie prefabrykatu podczas transportu i równomierne rozłożenie sił na poszczególne cięgna.

Wszystkie czynności związane z transportem i składowaniem należy przeprowadzać zgodnie z przepisami BHP.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj

Close